בדק בית בטרם רכישת דירה

בדק בית הוא דבר חשוב שיש לעשות בטרם חותמים על עסקה לרכישת דירה. זה חשוב גם כאשר מדובר על רכישת דירה מקבלן וגם במקרים בהם מדובר ברכישת דירות מיד שנייה. אסור לכם לוותר על זה, ומייד תבינו למה.

קניית בית היא השקעה גדולה, למעשה עבור האדם הממוצע זוהי ההשקעה הגדולה ביותר שיבצע בימי חייו. סיכונים תמיד קיימים, אך בוודאי שתרצו למזער אותם. ישנם סיכונים שונים עסקה, וחלקם קשורים באופן ישיר למצבו הפיזי של הנכס. בדק בית נועד לעזור לכם לגלות את הליקויים הללו. לצורך הדוגמה אלו יכולות להיות בעיות איטום או ליקוי בנייה שאינם נראים לעין בלתי מקצועית, אך לאורך השנים הם עשויים להתגלות.

בעזרת הבדיקה המקצועית, באמצעות מהנדסים כמובן, תוכלו לזהות את כל הבעיות ולדרוש לתקנן בטרם הרכישה או לדרוש מהקבלן לתקן במסגרת האחריות. אם לא תבצעו זאת, אתם עשויים לגלות את נזקי הבעיות בעוד זמן רב, כאשר כבר לא תהיה לכם שום אחריות.

מה בודקים?

כאשר מבצעים בדיקת מבנים אין מדובר ברשימה סגורה של ליקויים. המהנדסים בודקים כל דבר אפשרי שיכול להוות בעיה בדירה. בעיות איטום, כשלים בתשתיות, חריגות מתקנים הן רק כמה דוגמאות לדברים שבודקים. והרשימה עוד ממשיכה לבדיקות צנרת, ניקוז, תשתיות חשמל ועוד.

כולם נוטים להסכים על כל שיש צורך בביצוע בדיקות בדירה יש שנייה, זאת מכיוון שהזמן עושה את שלו ולאורך השנים עלולים להיווצר ליקויים. כמו כן אין חוק אשר מגן עליכם, אם רכשתם את הדירה וחתמתם על חוזה בו אתם מצהירים כי בדקתם, אחר כך תהיה לכם בעיה. אם משהו הוסתר מכם תמיד תוכלו לתבוע את המוכר בהתאם לדיני החוזים, אך אתם לא מחפשים תביעות מיותרות- אתם מחפשים למנוע אותן.

זה בהחלט נכון כי חשוב לבדוק דירות מיד שנייה, אך אין המשמעות היא שאין בעיות בדירות חדשות. גם אותן יש לבדוק.

בדק בית

בדק בית מבצעים בכל רכישה

אל תשאלו מתי מבצעים בבדיקת מבנים, יש לעשות אותה תמיד. בין אם זו רכישה של דירת מגורים או בית פרטי, ובין רם רכשתם משוק דירות יד שנייה או רכישה ישירות מהקבלן. ליקויים יכולים להיות גם בדירה חדשה לגמרי. הדירה עשויה להיראות מושלמת, ולא תאמינו שיש בה בעיות. אך רק מהנדסים יכולים לאשר לכם כי באמת אין בה בעיות.

חשוב לדעת כי החוק מגדיר תקופת בדק ותקופת אחריות בעת רכישת דירה מקבלן. אנו מתכוונים כמובן לחוק חוק המכר (דירות), תשל“ג-1973.

חוק המכר מטיל על הקבלן את האחריות לתיקוני ליקויים. החוק מתייחס באופן מפורש גם לליקויים אשר התגלו לאחר מסירת הדירה ללקוח. וזאת תוך כדי הבדלה בין שתי תקופות אחריות – האחת מוגדרת כ‘תקופת הבדק‘ והשנייה מוגדרת כ‘תקופת האחריות‘.

תקופת הבדק – החוק מטיל על הקבלן את האחריות לתקן את הליקויים בדירה. החוק מפרט רשימה של ליקויים אפשריים, כאשר לכל אחד מוגדרת תקופת בדק שונה – בין שנה אחת לשבע שנים. החוק כמובן פותר את הקבלן מתיקון ליקויים שהם באשמת הרוכש.

תקופת האחריות – תקופה זו מתחילה עם סיום תקופת הבדק ונמשכת 3 שנים. במידה ויתגלה ליקוי בתקופה זו, עדיין ניתן לתבוע מהקבלן לתקן, אך יש להוכיח כי מדובר בליקוי הנובע מתוך בעיית תכנון, בעיית ביצוע או בעיה בחומרים שבהם הקבלן השתמש.
גם לאחר תקופה זו, עדיין החוק מטיל על הקבלן אחריות מסוימות. בעיקר בעת גילוי בעיות המסכנות את יציבות הבניין. אך חשוב להדגיש כי אף אחד אינו רוצה להגיע למצבים הללו – לא מצבים שבהם יש סכנה ליציבות המבנה, ולא שום התנהלות משפטית מתישה ויקרה. וזה רק מחדד לנו את החשיבות של ביצוע בדק בית.

למצוא חברת בדק בית

כאשר אתם חושבים על רכישת נכס, תמיד כדאי לפנות לחברת בדק בית מומלצת. אנו חוזרים שוב על הנקודה המרכזית – גם בעת רכישת דירה חדשה מקבלן יש צורך בבדק בית. חשוב למצוא חברה בעלת ניסיון בביקורת מבנים. חברה המעסיקה מהנדסים היודעים לבחון תכניות בנייה, אל מול תקנות בנייה והתוצאות בשטח. חברה המכירה את שיטות הבנייה, חומרי הבנייה וכל סוגי הליקויים. חברת בדק בית יכולה להציל אתכם מרכישת חתול בשק, מאבקים משפטיים, הוצאות כספיות גבוהות ועגמת נפש.

כל עורך דין, מתווך ומי שעוסק בתחום הדירות תמיד ממליץ על בדק בית. זהו אפילו יכול להיות כלי עבורכם לצורך ניהול משא ומתן על מחיר הנכס.

בחזרה לפורום יישור שיניים.

ארד ביקורת מבנים

השאירו פרטים להצעה משתלמת ביותר!

עורך דין רשלנות רפואית

רשלנות רפואית בלידה – ההיבט המשפטי

מעל הכל אנו מקווים כי לא תזדקקו לשירותיו של עורך דין רשלנות רפואית בלידה. אנו מקווים כי ההיריון והלידה יעברו בשלום, ויהיה לכם רק אושר.

תוכן עניינים

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x